Menu

Kąpiel w mleku – Kleopatra nadal na czasie?

Czy istnieje bardziej królewski relaks aniżeli kąpiel w mleku? Zapewne każdy z nas kojarzy zwyczaje Kleopatry, która zwykła praktykować tę metodą dbania o urodę. Co tak naprawdę daje kąpiel w mleku i w jaki sposób ją przygotować, by poczuć się niczym egipska piękność?

Wpływ kąpieli w mleku na skórę

Praktyka ta znana jest od wieków i nie bez powodu stosowana była przez największe postaci z czasów starożytności. Ma to związek z właściwościami mleka, które doskonale wpływa na organizm, a w szczególności na skórę. Przede wszystkim zawiera ono kwas mlekowy, która powoduje złuszczanie się martwego naskórka, co jest równoznaczne z peelingiem enzymatycznym. Ponadto kwas mlekowy odbudowuje płaszcz lipidowy skóry. W mleku zwarte są również lipidy, witaminy oraz proteiny, które dbają o skórę i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Obecny w tym płynie wapń uczestniczy w syntezowaniu kolagenu, czyli substancji o działaniu ujędrniającym, która znajduje się naturalnie w skórze, jednak często w zbyt małych ilościach. Pobudzenie produkcji kolagenu sprawia, że skóra znacznie wolniej się starzeje i pozostaje sprężysta. Z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe, które także znajdziemy w mleku natłuszczają i wygładzają skórę, zaś flawonoidy i przeciwutleniacze chronią naskórek przed zniszczeniami, regenerują go oraz łagodzą wszelkie podrażnienia. Wspomniane proteiny mają za zadanie zwiększyć ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie i jędrność. Tak więc kąpiel w mleku jest przede wszystkim doskonałym sposobem na długą młodość i piękny wygląd.

Jakie mleko wybrać?

Stosując kąpiel w mleku należy najpierw wybrać jego rodzaj. Możemy tu postawić na kozie, krowie i owcze, a nawet ośle. Według legend Kleopatra wylegiwała się w mleku kozim, choć niektórzy twierdzą, że było to mleko ośle. To ostatnie zawiera najwięcej właściwości odżywczych, aczkolwiek jest ono bardzo trudno dostępne. Mleko owcze również nie należy do łatwo dostępnych, ponieważ można je dostać w reguły tam, gdzie hodowane są owce, a więc w okolicach gór. Najtańsze i najbardziej powszechne jest mleko krowie. Posiada ono nieco mniej cennych właściwości, jednakże jest najbardziej ekonomiczne. Wszystko zależy tu głównie od naszych możliwości finansowych. Niezależnie od tego, jakie wybierzesz, pamiętaj, aby było ono pełnotłuste, a najlepiej pozyskane świeżo od gospodarza. Jeżeli już musimy je kupić w sklepie to warto sięgać po te z krótkim terminem ważności, które było jedynie delikatnie pasteryzowane. 

W jaki sposób przygotować SPA w domu z użyciem mleka?

Mleko jest jednym z najpopularniejszych produktów stosowanych w pielęgnacji. Znajdziemy je w kosmetykach, na przykład w kremach. Dodawane do kąpieli wpływa pozytywnie na całe ciało. Taką kąpiel można przygotować na kilka sposobów. Jednym z nich jest połączenie dwóch litrów mleka z filiżanką miodu. Taką mieszankę należy lekko podgrzać, ale nie zagotowywać. Następnie trzeba dolać ją do ciepłej wody w wannie, aczkolwiek należy pamiętać, aby temperatura wody nie przekraczała 39 stopni Celsjusza, bo wtedy miód traci swoje właściwości. 

Innym sposobem jest kąpiel w mleku z dodatkiem ziół. Spowodują one, że szybciej się zrelaksujemy, a efekty kąpieli będą jeszcze lepsze. Najpierw należy zaparzyć wybrane zioła wrzątkiem. Ich wybór oczywiście zależy od tego, co chcemy uzyskać. Tak więc dla relaksu można dodać nieco lawendy, majeranku czy rozmarynu. Po około 20 minutach zaparzania napar trzeba zmieszać w mlekiem, a tak powstałą miksturę wlać do wody w wannie. Warto dodać również szałwię, która działa oczyszczająco i ściągająco, z kolei rumianek ukoi skórę i nerwy. W celu nabrania energii zastosować można chociażby zielona herbatę, która dodatkowo działa antyoksydacyjnie. 

Kąpiel w mleku – czy warto?

Kąpiel w mleku posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników. Nie od dziś wiadomo, że ma ona korzystny wpływ na skórę i pozwala zachować młodość, jednakże krytycy wspominają o tym, iż jest to marnowanie żywności. Niemniej jednak taka kąpiel wykonana raz na jakiś czas przy wykorzystaniu dwóch litrów mleka nikomu nie zaszkodzi, a z pewnością zadziała pozytywnie zarówno na ciało, jak i na umysł.